Jak stworzyć mapę marzeń za pomocą siatki bagua - przekuj marzenia w cele

Kiedy słyszymy o tworzeniu "mapy marzeń" wydaje się nam, że to proste zadanie. Mnie przynajmniej wydawało się banalne, trzeba tylko opisać, czego chcielibyśmy w życiu doświadczyć. Zwerbalizować pragnienia lub cele. Po zastanowieniu okazuje się jednak, iż to nie takie proste. Mamy zwykle bardzo ogólny obraz swoich oczekiwań i aspiracji, ale sprawa komplikuje się, gdy chcemy być bardziej precyzyjni, albo kiedy chcielibyśmy przekuć nasze marzenia w cele.

Dobrym narzędziem do stworzenia mapy marzeń jest tak zwana siatka bagua. Pomaga nam odnaleźć się w rozgardiaszu naszych myśli i spojrzeć z nowej perspektywy na nasze działania. Takiego sposobu używaliśmy na opisanych TUTAJ warsztatach w SMG/KRC.


https://stipy.iplsc.com/

Siatka bagua to metoda wywodząca się z feng shui i służąca nie tylko do kreowania mapy marzeń, ale również do planowania przestrzeni wokół siebie, na przykład przy urządzaniu domu.

Narzędzie to zawiera 9 równych pól, z których jedno traktowane jest jako centrum, pozostałe to tzw. tygramy. Przejdźmy więc kolejno przez poszczególne pola, zaczynając od tego najważniejszego.

opracowanie wlasne

1) Centrum czyli JA, moje zdrowie, samopoczucie.
Tutaj wizualizujemy siebie. Możemy wkleić swoje ulubione zdjęcie, narysować swoją podobiznę itp. Ważne, aby wizerunek budził nasze zadowolenie i pozytywne skojarzenia. Wokół centrum przedstawiamy to, co sprawia, że czujemy się dobrze, na przykład kwiaty, bliskie osoby, słońce. Dodajemy tez nasze dążenia, takie jak chęć poprawy kondycji czy zadbanie o zdrową dietę.

2) Bogactwo, pieniądze.
Nie mówimy tutaj o chęci zarobienia większej ilości pieniędzy, ale o tym, by zwizualizować marzenie, które moglibyśmy spełnić, gdybyśmy te pieniądze posiadali. Byc może już te środki posiadasz, ale jeszcze nie przeznaczyłeś ich na swój wybrany cel. Jeśli natomiast jest coś, na co potrzeba Ci więcej pieniędzy, lub coś, w co zamierzasz zainwestować - to dobre miejsce, aby taki cel przedstawić.

3) Sława, mądrość.
W tej sekcji przedstawiamy osoby, które nas inspirują. Możemy również wpisac cytat, który wydaje nam sie inspirujący i mądry. Także wklejenie zdjęcia swojego idola będzie pasowało.

4) Związek, miłość.
To miejsce, które służy opisaniu naszych dążeń dotyczących relacji z partnerem. Jeśli marzymy o prawdziwej miłości, warto to zobrazować. jeśli chcemy naprawić cos w małżeństwie - spróbujmy to opisać. Może być też tak, że ten obszar nie wymaga żadnej naprawy - tym bardziej warto pokazać to na mapie marzeń, w końcu nasza mapa ma budzić w nas jak najwięcej pozytywnych emocji.

5) Rodzice, autorytety.
Miejsce na zobrazowanie tego, co jest dla nas ważne w rodzinie. Nasze korzenie, autorytety. Zastanów się, co dała Ci rodzina, co możesz przekazać dalej.

6) Dzieci, hobby.
Kreacja, czyli tworzenie - o to chodzi w tej sekcji. Jeśli marzysz o posiadaniu dzieci - zobrazuj to marzenie. Jeśli nie dotyczy Cie ta kwestia, wówczas skup się na tym, jak pragniesz spędzać czas wolny, co sprawia Ci przyjemnosć, co Cię najbardziej relaksuje. Ja, oprócz gromadki potomstwa, narysował oczywiście naturę, roślinki, Bieszczady :)

7) Wiedza, nauka.
Chcesz się czegos nauczyć? Chcesz ukończyc kurs lub zdobyć konkretny fach? Marzysz, aby wreszcie zaczć jeździc konno, szydełkować lub trenować judo? Pora to wyrazić.

8) Praca, kariera.
Jest to obszar, w którym wielu z nas chce coś zmienić. Może to dobry moment,. aby się nad tym zastanowić? Zauważyła, że często warsztaty o tworzeniu mapy marzeń przeobrażają się w warsztaty narzekania na swoją pracę ;) Do tego lepiej nie dopuszczajmy ;)

9) Przyjaciele, podróże.
Bardzo miła część mapy marzeń. To tutaj wizualizujemy nasze marzenia o podróżach, miejscach, które chcemy odwiedzić, obejrzeć. Ta sekcja dotyczy także przyjaźni, zarówno tych "ludzkich", jak i tych z naszymi zwierzakami :)

Na zakończenie pracy nad mapą marzeń, jeśli to tylko możliwe, dopisz do poszczególnych obrazów daty przewidywanej realizacji. To pomoże Ci przekuć marzenia w cele. Za jakiś czas zastanowisz się, co udało Ci się zrealizować, a nad czym trzeba jeszcze popracować. Mapę powieś w widocznym miejscu i co jakiś czas (na przykład raz do roku) twórz nową, bardziej aktualną. Powodzenia!

A oto moja mapa marzeń <3


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Prezentownik - subiektywny przegląd prezentów świątecznych

Co to jest węgarek?

W sercu "urban jungle"